Add new comment

Vastauksen linkistä: "Downin oireyhtymän esiintyvyys väestössä on noin 1:600. Lähes kaikissa tapauksissa kyseessä on sattuman kauppaa tapahtuneen sukusolun jakaantumishäiriön seuraus. Periytyvä Downin oireyhtymä on vähemmistössä. Periytyvissä muodoissa kromosomilöydös on erilainen kuin tavallisessa Down-muodossa vaikka vaikutus on sama, kolme kappaletta kromosomia 21."
Vastauksen perusteella vaikuttaa selvältä, että on olemassa myös periytyvä Downin oireyhtymä, joskin paljon ei-perinnöllistä harvinaisempi.

Osittaisena vastauksena ensimmäiseen kysymykseen, ainakin ulkomailla on henkilöitä, joilla on Downin syndrooma sekä ajokortti. Ks. esim. http://noahsdad.com/down-syndrome-drivers-license/

Suomessakaan ainakaan kaikki kehitysvammat eivät estä ajokortin saamista: http://verneri.net/yleis/ajokortti

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.