Milloin Suomessa aloitettiin alennusmyynnit? Mitkä olivat ensimmäisiä alennusmyytyjä tuotteita?

Posted

Milloin Suomessa aloitettiin alennusmyynnit? Mitkä olivat ensimmäisiä alennusmyytyjä tuotteita?

Answer

Answered
Last updated

Tietoa siitä, milloin alennusmyynnit tarkalleen aloitettiin, emme onnistuneet löytämään. Tuskinpa sitä ihan tarkkaan tiedetäänkään. Luonnollisesti hinnoilla on ollut tapana laskea silloin kun kauppiaalla on ollut liikaa tavaraa, josta hänen on päästävä eroon.

Kansalliskirjaston digitoituiduista sanomalehdistä voi etsiä alennusmyynti-ilmoituksia tekstihaulla. Esimerkiksi 5.3.1909 ilmestyneessä Kotimaa-lehdessä on Osuuskauppa Aitan etusivunilmoitus otsikolla ”Suuri kevätkauden alennusmyynti”. Saadakseen tilaa uusille tavaroille liike myi villa- ja pumpulikankaita 10-20 % alennuksella.
Alennusmyynnin kerrottiin kestävän ”joitakuita päiviä”.

Tietoja kansainvälisistä alennusmyyntikampanjoista löytyy esimerkiksi Anna Kortelaisen kirjasta Päivä naisten paratiisissa. Suuret tavaratalot järjestivät jo 1800-luvun lopulla alennusmyyntejä. Liinavaatealennusmyynnit eli valkoviikot olivat yleisiä tavarataloissa esimerkiksi Ranskassa ja Yhdysvalloissa ja tarjosivat esikuvan myös Stockmannille Helsingissä 1900-luvun alussa.

DIGI - Kansalliskirjaston digitoidut aineistot
http://digi.kansalliskirjasto.fi/
Menneiden vuosikymmenten alennusmyynti-ilmoituksia Arjenhistoria.fi-palvelussa
http://www.arjenhistoria.fi/?q=alennusmyynti&limit=0
Kortelainen, Anna
Päivä naisten paratiisissa. – WSOY, 2005
http://haku.helmet.fi/iii/encore/record/C__Rb1739313__Sp%C3%A4iv%C3%A4%…
Alennusmyyntiaiheista voi etsiä myös Finnasta
https://finna.fi/

1 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

1950-luvulla syntynyt kirjaston asiakas muistaa, että Suomessa alennusmyyntien järjestäminen on ollut tarkasti säädeltyä viime vuosiin tai vuosikymmeniin asti. "Liiasta tavarasta" eroon pääseminen ei ehkä aina ja kaikkialla ole ollut aivan yksinkertaista.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.