Löytyisikö (taide)metallivalusta kirjallisuutta? Lähinnä jotain oppikirjatyyppistä tai ainakin tekstiä enemmän kuin pari riviä. Mielellään Helmet-valikoimasta.

Posted

Löytyisikö (taide)metallivalusta kirjallisuutta? Lähinnä jotain oppikirjatyyppistä tai ainakin tekstiä enemmän kuin pari riviä. Mielellään Helmet-valikoimasta.

Answer

Answered
Last updated

Valitettavasti taidevalusta ei löytynyt oppikirjoja. Tampereella toimii Valimoinstituutti, jossa järjestetään myös taidevalukursseja. Alla olevan linkin kautta löytyy instituutin videoita, joissa esitellään mm. pronssiveistosten tekovaiheet ja hiekkavalumenetelmä:

http://www.valimoinstituutti.fi/?q=taidevalu

1 votes
Was this answer helpful?
Keywords
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

Tällainen tuli mieleen: Pronssi : valusta ja työterveydestä kuvanveistäjälle / Maarit Nissilä, Veikko Karskela, ja tästä siis osa I. Pronssivalutekniikka ja taidevalimon perustaminen / Maarit Nissilä.

Kirjaa löytyy Arsca-kirjastoista sekä Kuvataideakatemian että Aalto-yliopiston Arabian kirjastosta, alla linkki saatavuustietoihin:

https://arsca.linneanet.fi/vwebv/holdingsInfo?searchId=137&recCount=50&…

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.