Voiko asiakasta auttaa kopioimaan kirjaston CD- tai mp3-levynä olevan äänikirjan tietokoneelleen, jos tiedostot tulevat vain henkilökohtaisessa käytössä?

Posted

Voiko asiakasta auttaa kopioimaan kirjaston CD- tai mp3-levynä olevan äänikirjan tietokoneelleen, jos tiedostot tulevat vain henkilökohtaisessa käytössä?

Answer

Answered
Last updated

Laki ei rajoita asiakkaan auttamista siinäkään tapauksessa, että asiakas olisi kopioimassa jotain, mitä kirjasto ei voi asiakkaalle kopioida. Auttaminen ja kopiointinapin painaminen ovat eri asioita.

Äänikirja kuuluu niihin teoksiin, joita kirjasto voi asiakkaan pyynnöstä kopioida asiakkaan yksityiseen käyttöön. Auttamisen lisäksi voi siis itse kopioinninkin tehdä asiakkaan puolesta. Tämä oikeus ei koske suojattua musiikkia ja elokuvaa.

Heikki Poroila 24.4.2014 klo 21.32

1 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.