Nomoi. Mistäköhän on kotoisin sukunimi,Möttö ja tarkoittaakohan se jotain?

Posted

Nomoi.
Mistäköhän on kotoisin sukunimi,Möttö ja tarkoittaakohan se jotain?

Answer

Answered
Last updated

Pirjo Mikkosen ja Sirkka Paikkalan teos ”Sukunimet” (Otava, 2000) kertoo, että sukunimi ”Möttö” on esiintynyt 1600-luvun lopussa Iisalmessa. Merkintöjä löytyy myös Kangasniemeltä 1700-luvun alusta ja Seinäjoelta 1800-luvun puolivälistä. Kangasniemi ja Hirvensalmi mainitaan paikkoina, joissa nimen kantajia on ollut.

Nimen alkuperäisestä merkityksestä ei ole varmuutta. Mikkosen ja Paikkalan mukaan se saattaa olla samaa nimiperhettä kuin ”Möttönen”, ”Miettunen” ja ”Määttänen”. Mahdollisesti alkuperänä voisi olla muinaissuomalainen nimi ”Mielitty” tai nimen ”Klemetti” puhuttelumuoto ”Mietti” tai ”Miettu”. Muutama muukin teoria on esitetty, mutta varmuutta tosiaan ei ole.

3 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

Olen kuullut, että nimi Möttö olisi mahdollisesti voinut saada alkuperänsä myös mesi/mettä/mette -sanasta, joka myös venäjäksi hunaja ”med” (myöd).

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.