Minun pitäisi kirjoittaa lappilaisesta kirjailijasta, Annikki Kariniemestä. Löydän vain hänen kirjoittamiaan romaaneja ja elämäkertoja. Löytäisitkö jotain…

Posted

Minun pitäisi kirjoittaa lappilaisesta kirjailijasta, Annikki Kariniemestä. Löydän vain hänen kirjoittamiaan romaaneja ja elämäkertoja. Löytäisitkö jotain missä hänestä itsestään kirjoitetaan?

Answer

Answered
Last updated

Annikki Kariniemi on kirjoittanut itsestään muistelmateokset ”Minä aina kompuroin” (Otava, 1980) ja ”Ristisiipi” (Otava, 1982).

Kariniemestä löytyy tietoa myös teoksesta ”Pohjois-Suomen kirjallisuushistoria” (Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, 2010) ja Ismo Loivamaan kirjasta ”Kotimaisia nuortenklassikoita. 3” (Avain, 2011).

Osoitteesta http://www.kansallisbiografia.fi/kb/artikkeli/8477/ löytyy ”Kansallisbiografian” artikkeli Kariniemestä. Teossarja on julkaistu myös painettuna nimellä ”Suomen kansallisbiografia”.

Runsaasti Kariniemeä koskevia lähteitä löytyy Kirjasammosta osoitteesta http://www.kirjasampo.fi/fi/kulsa/kauno%253Aperson_123272666747225. Sieltä hänen teostensa nimiä klikkaamalla voi lukea myös niiden esittelyjä, mikäli sellainen materiaali kiinnostaa.

3 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

Annikin sisar Viola Kuistio on kirjoittanut lapsuudestaan "Kaulusköyhälistöä". Googlaapa "viola kuistio annikki kariniemi"

Annikki Kariniemen elämä upseeripuolison kanssa on ollut innoituksen perustana Rosa Liksomin kirjalle Everstinna.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.