Miten pitää toimia, jos haluan lukea lehtiä esim. vuodesta 1999? Kaipailen Mikkelissä ilmestyviä lehtiä. Päivämäärä 24.3.1999. tv. tiedonhaluinen

Posted

Hei, miten pitää toimia, jos haluan lukea lehtiä esim. vuodesta 1999? Kaipailen Mikkelissä ilmestyviä lehtiä. Päivämäärä 24.3.1999.
tv. tiedonhaluinen

Answer

Answered
Last updated

Hei!

Kiitos kysymyksestä.
Meillä Jyväskylän kaupunginkirjastossa Mikkelin alueella ilmestyneitä sanomalehtiä säilytetään ainoastaan 2-12 kuukautta, Keski-Suomen alueen sanomalehdet säilytämme pysyvästi.
Joten pyydänkin teitä nyt kääntymään Jyväskylän yliopiston kirjaston puoleen. Tarkastin, että Länsi-Savo on saatavilla yliopiston kirjastoston varastosta kirjastossa luettavaksi. Voitte kysyä varastonoudoista ja muita haluamianne lehtiä yliopiston kirjaston neuvonnasta: jykneuvonta@library.jyu.fi (https://kirjasto.jyu.fi/yhteystietomme/yhteyshenkilot).
Jos yliopiston kirjastossa ei ole kaikkia haluamianne lehtiä, kaukopalvelumme voi selvitellä sanomalehtien kaukolainamahdollisuutta. Kaukopalvelumme palvelee arkisin klo 8.30-15.30, sähköposti: kaukopalvelu@jkl.fi.

Jos olet asioimassa Mikkelissä, Mikkelin kaupunginkirjastossa säilytetään maakunnan paikallis- ja sanomalehdet pysyvästi.

0 votes
Was this answer helpful?
Keywords
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.