Mikä on Hamletin 1.näytöksen 2. kohtauksen suomennos tälle lauseelle: "I shall not look upon his like again" (Hamletin ja Horatiuksen vuoropuhelu)

Posted

Mikä on Hamletin 1.näytöksen 2. kohtauksen suomennos tälle lauseelle:
"I shall not look upon his like again"
(Hamletin ja Horatiuksen vuoropuhelu)

Answer

Answered
Last updated

Shakespearen teoksesta ”Hamlet” on olemassa useita eri suomennoksia. Paavo Cajanderin suomennos on sellainen klassikko, että poimin suomennoksen siitä, se kun on helposti saatavilla ja tekijänoikeuksien suojastakin jo vapautunut, koska Cajanderin kuolemasta on jo yli 70 vuotta.

Cajander suomentaa kysymäsi lauseen seuraavasti: ”En milloinkaan näe hänen vertaistansa.”. Cajanderin suomennos löytyy kokonaisuudessaan Gutenberg-projektista osoitteesta http://www.gutenberg.org/etext/15632. Jos tarvitset ”Hamletista” tai muista teoksista suomenkielisiä katkelmia, on helppo vilkaista Gutenberg-projektin suomenkielisten teosten listasta osoitteesta http://www.gutenberg.org/browse/languages/fi, löytyisikö sieltä sopivaa suomennosta.

Cajanderin lisäksi ”Hamletin” ovat suomentaneet Yrjö Jylhä (”William Shakespearen suuret draamat” 2; Otava, 1955), Eeva-Liisa Manner (lyhennelmä; Tammi, 1981) ja Veijo Meri (Otava, 1982). Heidän suomennoksiaan löytyy varmasti monista kirjastoista.

4 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.