Isoisäni on aikoinaan ottanut käyttöön arviolta 1800-luvun lopussa (Matkailija) sukunimen. Minua on jäänyt mietyttymään nimen alkuperä, mistä se on lähtöisin?

Posted

Isoisäni on aikoinaan ottanut käyttöön arviolta 1800-luvun lopussa (Matkailija) sukunimen. Minua on jäänyt mietyttymään nimen alkuperä, mistä se on lähtöisin?

Answer

Answered
Last updated

Matkailija on harvinainen nimi. Väestörekisterikeskuksen Nimipalvelun (https://192.49.222.187/Nimipalvelu/default.asp?L=1) mukaan Matkailija-nimi on tai on ollut vain 20 suomalaisella. Nimeä ei löydy kirjaston sukunimioppaista, eikä myöskään Suomen sukututkimusseuran Suomalaisia nimenmuutoksia -hausta (http://web.genealogia.fi/asp/nimihaku.asp?lang=fi).

Se, onko käyttöönotettu nimi käännös vai mistä se juontaa juurensa, ei selvinnyt. Ehkäpä Suomen sukututkimusseuran kautta asiaa voisi selvittää. Seuran sivut löytyvät täältä:

http://www.genealogia.fi/index.php?option=com_docman&Itemid=358&lang=fi

1 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.