Miten jatkuvat sanat laulussa: "Kuningas oli vanha arvokas, mutta iloinen luonteeltaan. Imi piippua hän, liemen joi kirpeän ..."?

Posted

Miten jatkuvat sanat laulussa: "Kuningas oli vanha arvokas, mutta iloinen luonteeltaan. Imi piippua hän, liemen joi kirpeän ..."?

Answer

Answered
Last updated

Laulu on nimeltään Kuninkaan viuluniekat ja se löytyy esim. seuraavasta julkaisusta "Laulutunti : lauluja luokille 3-6" Porvoo ; Helsinki : WSOY, 2005 (Sanat, melodia, sointumerkit, runsas kuvitus) ja levyltä "Musikantti. 3-4 : Laulu- ja liikuntaäänite".

Sanat menevät seuraavasti:

Kuningas oli vanha arvokas, mutta iloinen luonteeltaan,
Imi piippua hän, liemen joi kirpeän, sitten kutsui hän viuluniekkojaan.
Jokaisella soittajalla hieno viulu on,
eikä hienompaa lie alla auringon,
Ja ne viulut kun soi, kukaan voittaa ei voi
viuluniekkoja kuulun kuninkaan.

104 votes
Was this answer helpful?
Keywords
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

olisiko mahdollista saada vielä loputkin säkeistöt?

Tekijänoikeussyistä emme julkaise kokonaisia tekstejä uudelleen julkisessa arkistossamme. Sen sijaan voimme kopioida ne asiakkaan pyynnöstä ja lähettää hänen sähköpostiosoitteeseensa, joten kannattaa kysyä kirjastonhoitajalta, http://www.kirjastot.fi/tietopalvelu
Toimitus

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.