Miten päin tahkoa pyöritetään teroitettavaa esim. kirvestä vastaan?

Posted

Miten päin tahkoa pyöritetään teroitettavaa esim. kirvestä vastaan?
Sen verran mitä olen tahkoa pyörittänyt, pyöritän sitä itseäni kohden, vastapäivään, ja kirveen terä on minusta poispäin, eli se "haukkaa" tahkoa.
Kuitenkin, kun katsoin M. Pölösen Kuningasjätkää, alkukuvassa tahko ( vähän maapallon näkoinen) pyörii kirveestä poispäin.
Tämä kuva siis Fennada-Filmin tunnarissa.
Eikö Pölönen muka tiedä miten päin tahkoa pyöritetään vai onko se jokin kompa?

Answer

Answered

Terän pitäminen tahkon pyörimissuuntaan nähden myöden tai vasten saattaa olla makuasia, mutta yleisin perinteinen tapa lienee kuitenkin terän pitäminen tahkon pyörimissuuntaa vasten. Kuvaamasi teroitustapa on nähtävissä esimerkiksi Simpauttaja-elokuvassa sekä vanhassa Työtehoseuran opetusvideossa, jonka Hämeen ammatti-instituutti on julkaissut Youtube-kanavallaan. Linkki videoon: Tehoa ja terävyyttä (tahkoaminen alkaa videon kohdassa 8:50). 

2 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

Kyseessä ei ole makuasia. Terän pitäminen pyörimissuuntaa vasten pienentää terään syntyvää kierrettä, joka yleensä poistetaan hiomakivellä tai nahkaan liippaamalla.

Olen aivan samaa mieltä. Terään jäisi muuten sellainen erittäin ohut lipare, joka taipuisi kirveellä lyödessä,

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.