Pitääkö lehtiä lukemaan päästäkseen, aina kirjatua pankkitunnuksilla? Vai onko joku muu kirjautumistapa?

Posted

Pitääkö lehtiä lukemaan päästäkseen, aina kirjatua pankkitunnuksilla? Vai onko joku muu kirjautumistapa?

Answer

Answered

Valtakunnallisen E-kirjaston verkkosivuilla ohjeistetaan näin: "Ensimmäisellä kerralla E-kirjasto-sovellukseen pitää rekisteröityä vahvalla tunnistautumisella. Sovelluksen asetukset-kohdassa voi ottaa käyttöön pääsyavaimen/avainkoodin, jolloin sovellukseen voi jatkossa kirjautua samalla tavalla kuin puhelimelle (pin-koodi, sormenjälki, kasvojentunnistus, kuvio). Tietoturvasyistä sovellus kirjautuu automaattisesti välillä ulos ja aika riippuu laitteesta. Nyt myös Android-laitteille voi luoda pääsyavaimen. Luo pääsyavain sovelluksen asetuksissa kohdassa "rekisteröi pääsyavain"."

E-kirjasto-sovelluksessa on ollut haasteita pääsyavaimen rekisteröinnin osalta, mutta sovelluksen viimeisimmän päivityksen ansiosta sen pitäisi nyt onnistua helpommin. 

Yksityiskohtaisempi ohje pääsyavaimen tai avainkoodin rekisteröimiseen löytyy täältä otsikon "Tarkka ohje" alta: E-kirjasto-sovelluksen käyttöohjeet | Kansalliskirjasto

Keski-kirjastoissa on asiakkaiden käytössä myös erillinen sanomalehtipalvelu ePress, jonka kautta pääsee lukemaan kotimaisia sanomalehtiä kirjastojen tiloissa. 

4 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

Infoluennossa sanottiin, että pankkitunnuksilla (tai mobiilivarmenteella) tarvitsee kirjautua vain ensimmäisellä kerralla.

Minä en tajunnut tuota pääsyavaimen aktivoimista, niin ihan joka kerralla piti mennä pankkitunnuksilla. Nyt pääsen face-ID:llä, kun tajusin klikata sitä aktivoimista. Toiminto on minusta vähän piilossa, olisi hyvä jos sovellus ohjeistaisi selkeämmin.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.