Etsin tietoja Syväsen ja Rantasen suvusta Längelmäen/Oriveden alueelta. Onko niistä olemassa sukututkimusta?

Posted

Etsin tietoja Syväsen ja Rantasen suvusta Längelmäen/Oriveden alueelta. Onko niistä olemassa sukututkimusta?

Answer

Answered
Last updated

Kirjateoksia näistä suvuista en löydä. Ainoastaan Kansalliskirjaston avokokoelmassa olevaa kaksiosaista Antti Lehtosen teosta Längelmäkeä, Mänttää, Vilppulaa ja Keuruuta koskevia tuomiokirjapoimintoja 1500-1700-luvuilta : Längelmäen syntyneet, vihityt ja kuolleet 1718-1730. 

Verkko-osoitteita, joista löytyy Syväsiä (ja Rantasia) ovat

https://www.myheritage.fi/site-family-tree-267837861/syvanen?familyTreeID=1&rootIndivudalID=1503180&tr_id=m_qafftcpa8y_ams3aavrtp

http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/ruovesi/muuttokirjoja_1875-1879_ap/hakemisto_3.htm

https://orivesi.fi/wp-content/uploads/2020/06/Orivesi_ROYK_Rakennetun_ympariston_selvitys_2010_sivut_6.pdf

Emmi Katariina Ojala (Syvänen) (1893 - 1940) - Genealogy (geni.com)

Antton Rantanen (1886 - d.) - Genealogy (geni.com)

Niilo Rantanen (1890 - 1969) - Genealogy (geni.com)

Jos haluaa selvittää asiaa tarkemmin itse, kannattaa aloitta Suomen sukututkimusseuran sivuilta. Sukututkimusneuvontaa on tarjolla sähköpostitse, puhelimitse ja henkilökohtaisesti. Linkki: Suomen Sukututkimusseura | Neuvontapalvelut (genealogia.fi)

Sukututkimusseuran sivuilta löytyy hyviä verkkopalveluja:
HisKi, eli 
Historiakirjat - Seurakuntaluettelo (genealogia.fi) sisältää syntyneiden ja kastettujen luettelot, vihittyjen luettelot sekä kuolleiden ja haudattujen sekä muuttaneiden luettelot.
SukuHaku | Etusivu (genealogia.fi), mm. sukukirjoja, matrikkeleita, osoitehakemistoja
Omat Juuret, tässä voi kerätä, tallentaa ja jakaa sukututkimustietoa. Käyttö edellyttää rekisteröitymistä

0 votes
Was this answer helpful?
Keywords
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

Kannattaa aloittaa lähtöhenkilön (esim.isovanhempien) nimellä, syntymäajalla ja syntymäpaikalla syntymäseurakunnasta. Nuo nimet ovat ao.seudullakin yleisiä, niitä kun otettiin sukuniem puutteessa eivätkä samannimiset perheet välttämättä olleet sukua (ainakaan niin että sukulaisuus olisi seurannut nimeä). Längelmäki on ainakin hyvin tutkittu ja geni.comista löytyy väkeä.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.