Onko missään laskelmaa millaisia määriä vaarallisia kemikaaleja on eri rahdinkuljettajien varastoalueilla ja kuljetuskalustossa samanaikaisesti?

Posted

Onko missään laskelmaa millaisia määriä vaarallisia kemikaaleja on eri rahdinkuljettajien varastoalueilla ja kuljetuskalustossa samanaikaisesti?

Answer

Answered
Last updated

 

Pahoittelen, että vastaus on jäänyt roikkumaan pitkäksi aikaa. Täsmällistä vastausta kysymykseesi en löytänyt. Tilastotietoja vaarallisten kemikaalien kuljetuksesta kuitenkin on olemassa. 

Traficomin sivulla on tutkimus, jossa selvitetään vaarallisten aineiden kuljetusta Suomen maanteillä vuonna 2017. Tutkimuksessa on käyty läpi kuljetusten eri vaiheita. Linkki tutkimukseen:
  https://www.traficom.fi/sites/default/files/media/publication/Traficomin%20julkaisuja_4_2019_VaarallistenAineidenKuljetukset2017.pdf

Tilastokeskus kerää tilastoja myös vaarallisten aineiden kuljetuksesta kotimaan tieliikenteessä. Sivulta voi hakea taulukot eri vuosilta.  Vaarallisten aineiden kuljetukset kotimaan tieliikenteessä muuttujina Vaarallisten aineiden luokka, Vuosi ja Tiedot. PxWeb (stat.fi) . Jos linkki ei toimi, taulukkosivun voi hakea hakukoneella. 

Tarkempia kysymyksiä voi lähettää turvallisuuskysymyksistä vastaavan viranomaisen Tukesin asiantuntijoilta

1 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.