Miten tietokoneella kirjoitetaan kirjaimet Ñ ja Š ja muut vastaavanlaiset? Nuo, mitkä kirjoitin, on siis kopioitu muusta tekstistä.

Posted

Miten tietokoneella kirjoitetaan kirjaimet Ñ ja Š ja muut vastaavanlaiset? Nuo, mitkä kirjoitin, on siis kopioitu muusta tekstistä.

Answer

Answered

Jos tietokoneella kirjoittava käyttää esimerkiksi Wordin kaltaista tekstinsyöttöohjelmaa, erikoismerkit löytyvät komennoilla LISÄÄ ja MERKKI. Kun näpäyttää kohtaa ENEMMÄN MERKKEJÄ, pääsee selailemaan erittäin laajaa valikoimaa. Suhu-ässä löytyy valikon kohdasta LATINALAINEN, LAAJENNETTU-A. Kirjain ñ syntyy suoraan näppäimistöltä painamalla ensin ALTGr+~ (tildemerkki) ja sen jälkeen n-kirjainta. Samalla tekniikalla saa "laineen" monien muittenkin kirjainten päälle, esimerkiksi viron kielen õ-kirjaimeen.

Heikki Poroila

16 votes
Was this answer helpful?
 
Do you want to leave a new question? Post your question here.

Kommentit

Windows-koneissa voi myös käyttää apuna Merkistö-ohjelmaa. Löytyy Ohjelmat-valikosta --> Windows-apuohjelmat --> Merkistö.

Add new comment

Basic HTML without CKEditor

  • Allowed HTML tags: <i> <b> <s>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.